Ostatni Mówią w Gminie Trąbki Wielkie

Ci, którzy się tu urodzili i mieszkali przez całe życie i Ci, którzy przybyli tuż po wojnie – Polacy i Niemcy. Katolicy i protestanci. Sąsiedzi. Razem odnajdowali się w trudnej, powojennej rzeczywistości w niezwykłej przestrzeni, jaką jest Gmina Trąbki Wielkie leżąca na styku kilku kultur i regionów. To o nich opowiada cykl filmów “Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich”.

Premiera pierwszych czterech odcinków odbyła się w dniu 1 grudnia 2017 roku. Wystąpili w nich: Agnieszka Kinder i Helena Kinder z Trąbek Wielkich, Gertruda Goyke z Postołowa, Rozalia Konieczna z Sobowidza, Jadwiga i Paweł Schützmann z Granicznej Wsi oraz Bronisław Marszałek z Rościszewa.

W dniu 6 października 2018 roku odbyła się premiera kolejnych czterech odcinków, których bohaterami byli: Władysław Gajęcki z Domachowa, Mieczysława Stosio z Mierzeszyna, Helena Gordon z Warcza oraz Agata Halba z Trąbek Wielkich.

Natomiast w dniu 21 lutego 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich poznaliśmy kolejnych bohaterów cyklu. Byli to: Krystyna Idem z Sobowidza, Janina Danuta Gołaszewska – Sieczko z Kłodawy, Stanisław Landowski z Kłodawy, Benedykt Brandt z Gołębiewa Wielkiego.
Teraz nadeszła kolej na odcinek specjalny i kolejne trzy części.

18 marca 2022 roku w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich poznamy kolejnych bohaterów cyklu. W odcinku specjalnym zaprezentowany zostanie ks. Edward Szymański, w odcinku 13 – Aleksandra Bodo z Kłodawy, w 14 – Hildegarda i Marian Jaszczykowie z Gołębiewa Wielkiego, a w 15 – Tadeusz Kotula z Ełganowa. Poznamy kolejne historie z czasów przedwojennych, wojennych i powojennych. I zachowamy je w pamięci dla tych, którzy przyjdą po nas. Cykl notacji “Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich” to niespotykanego rodzaju dokument historyczny. Trzeba posłuchać. Trzeba zobaczyć. Trzeba zapamiętać.

Zbieraniem tych niezwykłych ludzkich historii od pięciu lat zajmują się historycy i dziennikarze redakcji www.polnocna.tv oraz www.strefahistorii.pl. Odcinki, które będą pokazane w dniu 18 marca 2022 roku zrealizowali: Aneta Duraj, Karolina Białke, Paulina Kucina i Maciej Antczak. Konsultację merytoryczną i naukową zapewnili historycy i regionaliści Bartosz Gondek i Marek Kozłow.