9 października / Dom podcieniowy na Żuławach

Centrum Inicjatyw Społecznych CIS / BIS serdecznie zaprasza na spotkanie z dr Martą Koperską-Kośmicką, autorką monografii poświęconej tradycyjnej architekturze Żuław, a w szczególności domom podcieniowym. Spotkanie odbędzie się 9 października 2021 roku, o godz. 17.00 w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej 60. Wstęp wolny!

“Domy podcieniowe na Żuławach” to pozycja obowiązkowa dla sympatyków Żuław. Zawiera ponad 500 kolorowych fotografii i rycin na temat najbardziej rozpoznawalnych zabytków Delty Wisły – domów podcieniowych. To obszerne vademecum prezentuje historię oraz współczesność dawnych obiektów, przedstawiając je na tle wielobarwnej historii regionu. Oprócz tych najbardziej popularnych, książka opisuje także mniej znane domy, które dotychczas nie znalazły się na stronach albumów czy przewodników.

Niewiele jest na rynku wydawniczym takich książek jak ta. Autorka, architekt i inżynier, w swoich badaniach i obserwacjach wychodzi daleko poza ogląd zewnętrznej substancji architektonicznej. Mamy w tym przypadku do czynienia z dziennikiem terenowym, w którym autorka z niezwykłym pietyzmem i dbałością o szczegóły dokumentuje znikające z krajobrazu żuławskie domy podcieniowe, wnikliwie analizuje historie ich powstania, przytacza kontekst historyczny odwołując się do źródeł. (…) dokumentuje fragment świata, który coraz szybciej odchodzi w zapomnienie. – z recenzji dr hab. A.W. Brzezińskiej, prof. UAM

Marta Koperska-Kośmicka, dr inż. arch., architektka, adiunkt UMK, autorka książki dla dzieci „Raptularz Żuławski” (2019) i monografii „Dom podcieniowy na Żuławach” (2020), właścicielka pracowni projektowej i wydawnictwa TUGA Studio, regionalistka. Laureatka Nagrody Premiera dla najlepszych polskich doktoratów (2016), stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego: InnoDoktorant 2012 i Twórca Kultury 2019. Jej książka o domach podcieniowych otrzymała Nagrodę Magellana redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” dla najlepszych publikacji podróżniczych (2021) oraz zajęła I miejsce w kategorii Albumy w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej (2021).