19 października / Ks. Józef Waląg. Uniżać się nie będę…

Wystawa “Ks. Józef Waląg. Uniżać się nie będę…” Taki tytuł ma nowa biograficzna wystawa plenerowa, jaka otwarta zostanie już 19 października, w Dzień Duchownych Niezłomnych, o godzinie 12:00, przed Domem Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Jest ona poświęcona postaci księdza Józefa Waląga, proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim. – Ksiądz Waląg zapisał się w zbiorowej pamięci parafian wieloletnią wzbudzającą szacunek posługą duszpasterską, w czasach PRL – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. To życiorys, który bez wątpienia należy propagować i przybliżać.

Ksiądz Józef Waląg w podczas II Wojny Światowej został kapelanem ZWZ-AK, po wojnie zaś, jako członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość trafił do komunistycznego więzienia. Do Gdańska przyjechał pod zmienionym nazwiskiem, by niedługo potem związać się z wiejskimi parafiami Powiatu Gdańskiego. Aż do roku 1957, kiedy to objął parafie przy ul. Chopina.

Wystawa przygotowana została przez gdański odział IPN, a jej autorem jest, związany rodzinnie z Pruszczem Gdańskim, dr Jan Hlebowicz. Jej otwarcie w naszym mieście poprzedzone zostanie o godzinie 10.00 promocją w Archikatedrze Oliwskiej, dokonaną przez dyrektora IPN w Gdańsku prof. Mirosława Golona oraz abp. Tadeusza Wojdę, przy udziale władz miasta Gdańska.

Wystawa poprzedza promocję reportażu o księdzu Józefie Walągu, którego premiera będzie miała miejsce już w listopadzie.