od 1 września / Kinematografia pod okupacją

W ramach obchodów 82 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Pruszczu Gdańskim odbędzie się szereg wydarzeń, upamiętniających tamte tragiczne chwile w naszej historii.


1 września, o godz. 12.00 odbędzie się uroczysty apel oraz tradycyjnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem na placu Jana Pawła II.


3 września Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim, wraz z pruszczańskim Centrum Kultury i Sportu oraz gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej przygotowały aż 3 wydarzenia, poświęcone losom polskiej kinematografii w okresie okupacji:
o godzinie 15.00, przed Domem Wiedemanna odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej”, przygotowanej przez gdański oddział IPN.


Tego samego dnia, o godz. 17.00, w CKiS przy ul. Chopina 34 odbędzie się prelekcja Bartosza Januszewskiego (IPN), autora książki „Kino pod okupacją. Wojenne losy i postawy polskich filmowców (1939-1945)”, po prelekcji możliwe będzie nabycie tej publikacji, w cenie 30 PLN.


Po prelekcji, o godz. 19.00 będzie miał miejsce pokaz filmu przedwojennego (jednego z ostatnich filmów II. Rzeczypospolitej „Sportowiec mimo woli” z roku 1939.