nr 6: Pruszcz Gd. – Otomin – Pruszcz Gd.

• 0.000 km – Wycieczkę zaczynamy sprzed dworca kolejowego w Pruszczu Gdańskim. Przechodzimy przez ulicę Dworcową i kierujemy się prosto, w stronę centrum. Po 150 metrach natrafiamy na wąski mostek nad Radunią.
  • 0.150 km – Po przekroczeniu mostku nad Radunią jedziemy prosto ścieżką rowerową przez centrum miasta dojeżdżając do urzędu miasta i Kanału Raduni.
  • 0.830 km – Za kolejnym mostkiem należy skręcić w prawo i jechać do końca ulicy Wojska Polskiego.
  • Aby zwiedzić kościół, dawną plebanię i Faktorię trzeba natomiast tutaj skręcić w lewo.

• 1.370 km – Skręcamy w lewo w ul. Raciborskiego i jedziemy ścieżką rowerową pod górę mijając kolejno 3 ronda, docieramy do Rotmanki. Tutaj też kończy się ścieżka rowerowa, ale ze względu na wzmożony ruch zalecamy dalszą podróż szerokim chodnikiem. Mijamy stację benzynową, dojeżdżamy do kolejnego ronda.
  • 4.960 km – Skręcamy w lewo wjeżdżając ścieżką rowerową na wiadukt nad obwodnicą Trójmiasta, kierujemy się prosto długim zjazdem i wjeżdżamy do Straszyna.
  • 6.530 km – W centrum miejscowości za światłami i przystankiem autobusowym opuszczamy ścieżkę rowerową skręcając w prawo w ul. Poprzeczną. Po kilku minutach przejeżdżamy koło zabytkowej alei kasztanowców oraz kościoła pw. św. Jacka.
  • 7.410 km – Za kościołem droga skręca w lewo i pnie się do góry. Przejeżdżając jezdnią przez las docieramy do skrętu w lewo do elektrowni wodnej Straszyn Prędzieszyn.
  • 8.810 km – Nasza trasa prowadzi dalej prosto, po kilkuset metrach kończy się asfalt i zaczyna polna droga. Jedziemy wzdłuż alei starych wierzb, przejeżdżamy pod drutami wysokiego napięcia dojeżdżając do wsi Bąkowo.
  • 11.160 km – Dojeżdżając do drogi wojewódzkiej skręcamy w prawo, aby po kilkudziesięciu metrach skręcić w lewo od razu w kierunku Otomina.
  • 11.250 km – Jedziemy malowniczą, szutrową drogą poruszając się przez bukowy las, po lewej stronie mijamy rezerwat Bursztynowa Góra. Za lasem rozpoczynają się zabudowania Otomina, do którego wjeżdżamy ulicą Żurawią i Wrzosową. Docieramy do miejsca na północnym brzegu Jeziora Otomińskiego, gdzie możemy chwilę odpocząć.
  • 15.170 km – Od tego miejsca będziemy się poruszać według wyznaczonych znaków szlaku czarnego. Jedziemy leśną ścieżką wokół jeziora, by po kilkunastu minutach odbić pod górę oddalając się od jeziora według wyznaczonych znaków. Dalsza część szlaku przebiega przez las, gdzie ze szczególną uwagą należy śledzić oznakowanie.
  • 20.630 km – Wjeżdżając do stromego i wąskiego wąwozu, zbliżamy się do drewnianego mostku nad Radunią. Po przekroczeniu rzeki kierujemy się leśną ścieżką na polanę. Przekraczamy nieczynną linię kolejową Pruszcz-Kartuzy, by za torami skręcić w lewo i poruszać się wzdłuż torów.
  • 21.210 km – Dojeżdżamy do brukowanej alei, którą należy zjechać w dół do Łapina, po lewej stronie mijając starą papiernię oraz budynek byłego dworca kolejowego.
  • 22.630 km – Skręcamy w lewo i jedziemy jezdnią do głównej drogi. Mijamy elektrownię wodną Łapino.
  • 24.230 km – Spod podporządkowanej ulicy jedziemy w lewo w ul. Przemysłową, przekraczamy przejazd kolejowy i wjeżdżamy do centrum Kolbud.
  • 25.600 km – Za urzędem gminy, na rondzie skręcamy w prawo i za mostem nad Radunią skręcamy w lewo w ulicę Dworcową.
  • 25.800 km – Kierujemy się prosto, by minąć nieużywany dworzec i wraz z drogą skręcić w prawo przecinając tory kolejowe. Czeka nas dość ciężki podjazd drogą asfaltową. Po kilku zakrętach docieramy do Pręgowa.
  • 27.990 km – We wsi znajduje się zabytkowy kościół, który warto odwiedzić. Naszą podróż kontynuujemy skręcając na wysokości kościoła w lewo w kierunku Bielkowa, ul. Raduńską. Przejeżdżamy przez tory kolejowe. Przed kolejnym przejazdem kolejowym zjeżdżamy w dół z asfaltu, w szutrową drogę do nieczynnego dworca kolejowego Bielkowo.
  • 30.150 km – Za dworcem docieramy do asfaltowej drogi. Nasz szlak pnie się pod górę w prawo do centrum Bielkowa. Jeśli chcemy zwiedzić elektrownię wodną w Bielkowie należy jednak w tym miejscu skręcić w lewo. Jadąc naszym szlakiem następnie mijamy kapliczkę, przystanek autobusowy przy szkole oraz kilka zabytkowych domów i jedziemy prosto przez Goszyn dojeżdżając do drogi wojewódzkiej nr 222.
  • 34.620 km – Tutaj, zachowując szczególną ostrożność, skręcamy w lewo i zjeżdżamy ścieżką rowerową do znanego nam już Straszyna. Mijamy stację benzynową oraz kolejny raz przecinamy tory.
  • 35.540 km – Jeszcze przed mostem na Raduni skręcamy w dół na prawo w ul. Plażową. Poruszamy się drogą wyłożoną kostką, wzdłuż Raduni, do Juszkowa.
  • 37.030 km – Po ostrym podjeździe zatrzymujemy się przy schodach, po których należy zejść, aby dostać się do juszkowskiego centrum rekreacyjnego. Tutaj rozpoczyna się malownicza ścieżka rowerowa wzdłuż zalewu na Raduni. Możemy tu odpocząć, a w sezonie wypożyczyć sprzęt wodny. Ścieżka kończy się przy elektrowni wodnej Juszkowo. Dojeżdżając do głównej drogi należy skręcić w lewo.
  • 38.380 km – Mijamy kolejny mostek nad Radunią i po kilkuset metrach wraz z główną drogą skręcamy w lewo. Żmudny podjazd kończy się wiaduktem nad obwodnicą Trójmiasta, a my docieramy do przedmieść Pruszcza Gdańskiego. Zjeżdżamy w dół ulicą Obrońców Pokoju, aby przy urzędzie gminy skręcić w lewo w ul. Wojska Polskiego. Na wysokości urzędu miasta docieramy do znanego nam mostku i ścieżką rowerową dojeżdżamy do dworca PKP.
  • 41.580 km – Koniec trasy.