Gmina Pruszcz Gdański

dwór / Rusocin, ul. Gdańska 1

Kategoria: Tag:

Opis

W skład zabytkowego kompleksu dworsko-parkowego wchodzi barokowo-klasycystyczny dwór z początków XIX wieku, a także budynki folwarczne, takie jak wpisany do rejestru zabytków magazyn zbożowy, stajnia z unikatowym sklepieniem oraz wozownia i magazyn na zboże. Budynki gospodarcze znajdują się w złym stanie technicznym, większość z nich grozi zawaleniem. Parterowy budynek dworu został założony na planie prostokąta, z dobudowanymi oficynami w obydwu narożnikach. Obecny układ zawdzięcza długoletnim właścicielom – rodzinie Tiedemann, którzy w latach 1763-1912 byli właścicielami wsi. Jest położony w malowniczym parku krajobrazowym o powierzchni 13,5 ha, na którego terenie znajdują się dwa stawy. W latach 70. na terenie folwarku funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne, następnie budynek dworu był wykorzystywany na siedziby różnych instytucji m.in. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, przedszkola, znajdowały się w nim także mieszkania komunalne. W 2012 roku kompleks został sprzedany osobom prywatnym.