nr 2: Dziewięć Włók – Trutnowy – Błotnik

• 0.000 km – Rozpoczynamy wycieczkę od węzła drogi drogi ekspresowej S7 w miejscowości Dziewięć Włok. Jedziemy ścieżką rowerową po prawej stronie ulicy w kierunku Pruszcza Gdańskiego.
    • 0.750 km – Pokonujemy pasy na drodze i dalej kontynuujemy podróż po lewej stronie. Mijamy farmę wiatraków i docieramy do Wiśliny.
    • 3.120 km – Na miejscowym cmentarzu możemy zwiedzić jedyną na Żuławach bramę cmentarną, która stanowi pamiątkę po osadnictwie olęderskim.
    • 3.210 km – Skręcamy z głównej drogi do Pruszcza w lewo w kierunku Suchego Dębu. Ścieżką rowerową mijamy kościół z prawej strony i na wysokości remizy OSP ścieżka spotyka się z drogą. Dalej poruszamy się wzdłuż szosy i wjeżdżamy do wsi Bystra.
    • 5.020 km – Tutaj ścieżka wjeżdża na drewniany długi pomost, by za nim odbić od ulicy. Przez tą miejscowość przejedziemy ścieżką poprowadzoną wzdłuż Motławy. Przekraczamy rzekę wąskim mostkiem i przez moment kontynuujemy podróż drugą stroną rzeki.
    • 5.850 km – Po kilku zakrętach znajdujemy się już w Lędowie i jedziemy znów wzdłuż szosy. Po drodze mijamy kilka ciekawych i zadbanych zabytkowych domów.
    • 7.320 km – Tuż przed końcem wsi ścieżka skręca w lewo w stronę żółtego mostku nad Motławą. Po drugiej stronie rzeki znajduje się kamień upamiętniający budowę naszego szlaku. W tym miejscu można skręcić w prawo, kontynuując wycieczkę według czerwonego oznakowania szlaku, który wiedzie do miejscowości Grabiny Zameczek. Po drodze możemy zobaczyć jedną z najmniejszych świątyń na Żuławach – kościół pw. Wniebowzięcia NMP we Wróblewie. W miejscowości Grabiny Zameczek możemy natomiast odwiedzić Ruiny Zamku Krzyżackiego. Aby dojechać do szlaku czarnego należy kontynuować wycieczkę trasą koloru niebieskiego, której odcinek prowadzi w kierunku miejscowości Trutnowy. Trasa oznakowana kolorem niebieskim rozpoczyna się za miejscowością Grabiny Zameczek, gdzie skręcamy w lewo w drogę szutrową podziwiając typowo Żuławskie Krajobrazy. Na skrzyżowaniu z drogą nr 227 skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Trutnowy, gdzie możemy kontynuować wycieczkę szlakiem czarnym do Kiezmarka bądź skręcić w drogę prowadząca do Miłocina, gdzie wrócimy do punktu wyjściowego wycieczki (Dziewięć Włók).
    • 7.320 km Aby kontynuować naszą podróż szlakiem według oznakowania czarnego należy przejechać kolejny mostek, tym razem nad kanałem odwodniającym i jechać prosto po płytach.
    • 9.830 km – Dojeżdżamy do skrzyżowania w przesmyku między Wocławami i Stanisławowem kierując się jezdnią, prosto w kierunku Miłocina. Po długiej prostej i dużym zakręcie drogi w prawo docieramy do kolejnego skrzyżowania.
    • 12.330 km – Za tablicą oznaczającą koniec wsi, tuż za znajdującą się tam kapliczką, skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Trutnowy.  Do wsi dojeżdżamy kolejnym charakterystycznym dla Żuław prostym odcinkiem drogi. Od momentu wjechania między zabudowania możemy jechać ścieżką rowerową po prawej stronie ulicy. Mijamy kościół, plebanię i wiele zabytkowych zabudowań.
    • 15.250 km – Przy kapliczce na końcu wsi należy skręcić w prawo wzdłuż drogi wojewódzkiej. Widać stąd największy i najlepiej zachowany dom podcieniowy. Trasa biegnie ścieżką rowerową po lewej stronie ruchliwej drogi. Tuż za wsią roztacza się panorama kolejnej miejscowości – przed nami Cedry Wielkie.
    • 17.310 km – Po wjeździe między zabudowania mijamy kolejno: pozostałość po miejscowej cukrowni, mały budynek, czyli dawny dworzec kolejki wąskotorowej oraz siedzibę Urzędu Gminy. Skręcając w kierunku Warszawy dotrzemy do kościoła pw. św. Aniołów Stróżów. Udajemy się prosto w kierunku wsi Leszkowy zmieniając stronę po której podróżujemy. Wraz z końcem miejscowości kończy się także ścieżka – dalej jedziemy ulicą.
    • 19.150 km – Nie skręcamy w kierunku Pszczółek, tylko udajemy się cały czas prosto. Kilkaset metrów przed Leszkowymi zaczyna się ścieżka rowerowa prowadząca po lewej stronie szosy. W tej wsi znajduje się kilka bardzo ciekawych zabudowań oraz kościół. Wraz z terenem zabudowanym kończy się ścieżka a przed nami na horyzoncie ukazuje się potężny wał przeciwpowodziowy Wisły.
    • 22.740 km – kierujemy się asfaltową drogą w kierunku Kiezmarka.

Po prawej stronie ukazuje się zabytkowy budynek strażnicy wałowej. W dół, brukowana droga prowadzi do byłej przystani na Wiśle. My zaś kierujemy się na północ ścieżką na wale.

• 26.680 km – Dojeżdżając do wielkiego mostu na drodze nr 7, zatrzymujemy się przy kolejnej strażnicy wałowej w Kiezmarku. Warto także zjechać na moment z wału do wsi, aby zobaczyć bardzo ciekawy kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Aby kontynuować naszą trasę, najlepiej zjechać z wału w kierunku Wisły i przejechać pod mostem. Tuż za nim należy wjechać z powrotem na wał.
  • 31.500 km – Jadąc cały czas na północ, wraz z nurtem Wisły, docieramy do jej starorzecza i zjeżdżając z walu w ul. Urwistą docieramy do mariny w Błotniku.
  • 32.030 km – Koniec trasy.