nr 2: Dziewięć Włók – Trutnowy – Błotnik

  • 0.000 km – Rozpoczynamy wycieczkę od węzła drogi drogi ekspresowej S7 w miejscowości Dziewięć Włok. Jedziemy ścieżką rowerową po prawej stronie ulicy w kierunku Pruszcza Gdańskiego.
  • 0.750 km – Pokonujemy pasy na drodze i dalej kontynuujemy podróż po lewej stronie. Mijamy farmę wiatraków i docieramy do Wiśliny.
  • 3.120 km – Na miejscowym cmentarzu możemy zwiedzić jedyną na Żuławach bramę cmentarną, która stanowi pamiątkę po osadnictwie olęderskim.
  • 3.210 km – Skręcamy z głównej drogi do Pruszcza w lewo w kierunku Suchego Dębu. Ścieżką rowerową mijamy kościół z prawej strony i na wysokości remizy OSP ścieżka spotyka się z drogą. Dalej poruszamy się wzdłuż szosy i wjeżdżamy do wsi Bystra.
  • 5.020 km – Tutaj ścieżka wjeżdża na drewniany długi pomost, by za nim odbić od ulicy. Przez tą miejscowość przejedziemy ścieżką poprowadzoną wzdłuż Motławy. Przekraczamy rzekę wąskim mostkiem i przez moment kontynuujemy podróż drugą stroną rzeki.
  • 5.850 km – Po kilku zakrętach znajdujemy się już w Lędowie i jedziemy znów wzdłuż szosy. Po drodze mijamy kilka ciekawych i zadbanych zabytkowych domów.
  • 7.320 km – Tuż przed końcem wsi ścieżka skręca w lewo w stronę żółtego mostku nad Motławą. Po drugiej stronie rzeki znajduje się kamień upamiętniający budowę naszego szlaku. W tym miejscu trzeba skręcić w prawo, miedzy domy, aby zobaczyć jedną z najmniejszych świątyń na Żuławach – kościół pw. Wniebowzięcia NMP we Wróblewie. Aby kontynuować naszą podróż należy przejechać kolejny mostek, tym razem nad kanałem odwodniającym i jechać prosto po płytach. Tym razem farmę wiatraków mijamy z lewej strony.
  • 9.830 km – Dojeżdżamy do skrzyżowania w przesmyku między Wocławami i Stanisławowem kierując się jezdnią, prosto w kierunku Miłocina. Po długiej prostej i dużym zakręcie drogi w prawo docieramy do kolejnego skrzyżowania.
  • 12.330 km – Za tablicą oznaczającą koniec wsi, tuż za znajdującą się tam kapliczką, skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Trutnowy.  Do wsi dojeżdżamy kolejnym charakterystycznym dla Żuław prostym odcinkiem drogi. Od momentu wjechania między zabudowania możemy jechać ścieżką rowerową po prawej stronie ulicy. Mijamy kościół, plebanię i wiele zabytkowych zabudowań.
  • 15.250 km – Przy kapliczce na końcu wsi należy skręcić w prawo wzdłuż drogi wojewódzkiej. Widać stąd największy i najlepiej zachowany dom podcieniowy. Trasa biegnie ścieżką rowerową po lewej stronie ruchliwej drogi. Tuż za wsią roztacza się panorama kolejnej miejscowości – przed nami Cedry Wielkie.
  • 17.310 km – Po wjeździe między zabudowania mijamy kolejno: pozostałość po miejscowej cukrowni, mały budynek, czyli dawny dworzec kolejki wąskotorowej oraz siedzibę Urzędu Gminy. Skręcając w kierunku Warszawy dotrzemy do kościoła pw. św. Aniołów Stróżów. Udajemy się prosto w kierunku wsi Leszkowy zmieniając stronę po której podróżujemy. Wraz z końcem miejscowości kończy się także ścieżka – dalej jedziemy ulicą.
  • 19.150 km – Nie skręcamy w kierunku Pszczółek, tylko udajemy się cały czas prosto. Kilkaset metrów przed Leszkowymi zaczyna się ścieżka rowerowa prowadząca po lewej stronie szosy. W tej wsi znajduje się kilka bardzo ciekawych zabudowań oraz kościół. Wraz z terenem zabudowanym kończy się ścieżka a przed nami na horyzoncie ukazuje się potężny wał przeciwpowodziowy Wisły.
  • 22.740 km – Ignorujemy drogowskaz kierujący nas do Warszawy i wjeżdżamy asfaltową drogą na wał.

Po prawej stronie ukazuje się zabytkowy budynek strażnicy wałowej. W dół, brukowana droga prowadzi do byłej przystani na Wiśle. My zaś kierujemy się na północ ścieżką na wale.

 • 26.680 km – Dojeżdżając do wielkiego mostu na drodze nr 7, zatrzymujemy się przy kolejnej strażnicy wałowej w Kiezmarku. Warto także zjechać na moment z wału do wsi, aby zobaczyć bardzo ciekawy kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Aby kontynuować naszą trasę, najlepiej zjechać z wału w kierunku Wisły i przejechać pod mostem. Tuż za nim należy wjechać z powrotem na wał.
 • 31.500 km – Jadąc cały czas na północ, wraz z nurtem Wisły, docieramy do jej starorzecza i zjeżdżając z walu w ul. Urwistą docieramy do mariny w Błotniku.
 • 32.030 km – Koniec trasy.